Ökobetyár

High tech vagy low tech? | öko-retro-bio-grín

ÉLET A JÁRVÁNY UTÁN - 8 SZCENÁRIÓ

2020. szeptember 22. 11:40 - RózsaSá

ÉLET A JÁRVÁNY UTÁN - 8 SZCENÁRIÓ

A Padernborn-i Jövőtervező és Stratégiai Vállalatvezetés RT (ScMI – Aktiengesellschaft für Zukunftsgestaltung und Strategische Unternehmensführung) jövő forgatókönyveket dolgozott ki.

 

1. Az arany húszas évek: "Vissza a régi normalitáshoz"

A covid-19 csak mint rövid sokk tudatosul, emléke lassan elhalványul, gazdasági hátrányai kiküszöbölődnek. Az emberek bepótolják, amit kihagytak - életérzés, fizikai érintkezések, szabadidő és fogyasztási aktivitások. A német gazdaság ismét talpra áll, ám a digitális transzformáció tekintetében lemarad.

 

2. A pandémia-évtized: vezérmotívum "reziliencia"

A normalitáshoz való visszatérés helyett rosszabb jön. A covid-19 csak a kezdet volt, új járványok jönnek és megváltoztatják a világot. Más válságokra, mint a klímaátcsapás, senki sem figyel. A világ ismét összeáll, de a gazdasági visszaesések maradnak. A városok elveszítik vonzásukat - a társadalmi élet összezsugorodik, kisebb egységekbe szorul vissza.

 

3. Búcsút venni a megszokottól

Nem csak a járványok fenyegetnek, a klímaprobléma is élesedik és megváltoztatja a prioritásokat. A termelés egyre inkább a régiókba szorul vissza, a globális áruforgalom leapad. Németország, mint export-világbajnok, újra föl kell, hogy találja önmagát. A digitalizálás dominál, a virtuális kommunikáció erősödik, tartós értékek reneszánsza jön, tudatos fogyasztás-lemondással.

(A munkának csak töredék részét lehet íróasztal mellől végezni; szemétszállítás, bányászat, földművelés, építkezés ugyan hogy menne számítógépről? Ezt a testet nem íróasztalhoz teremtették: aki napi 8 órát számítógépe előtt görnyed, az megbetegszik.RS20IX22).

 

4. Új globális dinamika

A vírus globálisan átalakítja a gondolkodást, történelmi eseményként fogják föl. A nemzetközi politika fölértékelődik, döntő erővé válik, ebből Németország csak nyer. A munkapiac átalakul: a karrier és a szakmai siker értelmes célokhoz és személyi fejlődéshez kötődik. Az információkínálat aranyat ér, nyíltság, kíváncsiság és innováció kerül előtérbe. Válságok és pandémiák ugyan jelen vannak, de nem tűnnek többé fenyegetőnek.

 

5. Virtualizálás a végtelenségig

Biztonság és új közelség a hálóban. A vírus okozta gazdasági visszaesést gyorsan legyőzik, a gazdaság és a munka világát a digitális kínálatok uralják. Egy globális tudat keletkezik. Az EU egy digital player-ré válik, az Európai Egyesült Államok többé nem utópia. Több digitális transzformáció azonban több adatnyilvánosságot is jelent. A social distancing marad, a hétköznapokat a kockázatkerülés jellemzi, minden hisztéria nélkül.

(...ha majd minden számítógépet az utcára dobnak, mert azt nem lehet megenni, akkor derül majd ki, mihez kell érteni: élelmet és meleget termelni. A világot nem új találmányokkal, hanem szociális szövetségekkel, belátással és mértéktartással lehet megtartani. Hol az a találmány, ami a belátást és a szolidaritást fejleszti? Tüntetés a MTudE ellen, 2005, RS).

 

6. In Corporate Hands

A lefékezés után egy erőteljes gyorsítás következik a gazdaságban és a hétköznapokban. A munkát rugalmasítják. Az új járványokat az új technológiák időben semlegesítik. Hosszú távon előrelátó, globális irányultsággal működő vállalatok alakítják a világpolitikát. A német gazdaság innovációs löketet kap. Aki a fölgyorsított digitális világgal nem tart lépést, azt leszedálják és szociális magányosodásba szorul.

 

7. Állandó válság

Ha a betegségeket gyorsan orvosolják is, világszerte súlyos és hosszan tartó recesszió lesz úrrá és tömeges munkanélküliség terjed el. A világgazdaság dinamikája lelassul, az EU stagnál. A klíma és a környezetvédelem háttérbe szorul. Az innovációképesség legyöngül. A tényalapú média egyre kevesebb figyelmet kap. A tömegek "az erős kéz politikája" után kiáltanak.

 

8. A rend szétesése

A covid-19 nem ellenőrizhető többé, a szolidaritás megszűnik. Magasba szökik a munkanélküliség, társadalmi konfliktusok robbannak ki. A világgazdasági krízis kiéleződik, államok válnak fizetésképtelenné. A klímaváltozás lekerül a napirendről. Az emberek bizonytalanságba zuhannak, nem uralják többé a helyzetet, visszahúzódnak privát tereikbe. Mindenki saját előnyéért tolakszik, könyöklő társadalom köszönt be. Egyre többen zuhannak le a mélyszegénységbe.

 

ottonova.de, 2020.07.16

 

5 JÖVŐ-SZCENÁRIÓ

 

  1. 10 ÉV IDŐNYERESÉG Mivel a teljes összeomlástól tartanak, amikor mindenük elveszik, a milliárdosok, spekulánsok, bankok lemondanak a nemzetállamok iránti követeléseikről - leírják pénzeiket. Minél több zavargás, annál több leírás, évről-évre. Az EU nagyvárosaiban heves tüntetések, nap mint nap, ám a rendőrség ura a helyzetnek. „Húzd meg – ereszd meg”: a kormány pattanásig engedi feszülni a helyzetet, aztán enged és ezzel időt nyer. Megszorít, de újabb hiteleket vesz föl, ezzel segélyeket, állami munkahelyeket oszt. A normálpolgár nem repül többé Mallorcára, de megmarad a tévéje és a söre. Az EU időt nyer, de Párizs, London, Berlin utcáin állóháború – mint Izraelben.

  2. OKTÓBERI FORRADALOM 2.0 Szélsőséges balos párt jut hatalomra választásokon vagy puccsal. Tervgazdaságot vezet be, államosít, kisajátít, jövedelmet, vagyont korlátoz. Egy szelídített kommunizmus á la Chávez. Jólét és szabadság visszavéve, de mindenkinek lesz munkája, lakása. Az EU szétesik, a határokat ismét lezárják. Az ország kiválik a világgazdaságból, elszigetelődik. A fogyasztás drasztikusan csökken, az ország megpróbál saját forrásaiból megélni. A szénbányákat ismét megnyitják, igás állatok és emberi erő kerül ismét bevetésre. Riksák, kerékpárok, kordék szolgálnak szállítóeszközül. A tömegek azonban már belekóstoltak egy másmilyen életbe: hamarosan ismét napirenden a lázadások, emigráció, szabotázs – a rendszer nem lesz hosszú életű.

  3. BARBARIZMUS-ARMAGEDDON Egyszerre lép föl több szerencsétlen körülmény, amit a rendszer már kivédeni képtelen: szélsőséges pártok uralma, tőzsdekrach, klímaátcsapás. A kamatígéret be nem váltása, az e-pénzek inflációja, a nyersanyagdrágulás pánikot vált ki: mindenki a pénzét egyszerre akarja árura cserélni. Aszály és tornádó elpusztítja a termést, áradások és viharok bénítják meg a gazdaságot. Az olaj-, nyersanyag- és élelemárak az égbe szöknek. A mértéktelen fogyasztás visszaüt. Az autógyárak bezárnak, mert az autók eladhatatlanok a drága benzin miatt. Tömegek kerülnek utcára, ezúttal jóval többen és jóval elszántabban. Szegénylázadás tör ki: luxusautókat, kirakatokat törnek össze, fosztogatnak, rabolnak. Pest megindul a budai villák felé. Kihirdetik a rendkívüli állapotot, de a katonaság sem tudja megfékezni az óriási tömegeket, melyek úgy hiszik, nincs mit veszteniük. A felkelés átcsap a határokon. Európa lángokban. Káosz és pusztítás, éhség és járványok - ez Armageddon. Fegyveres bandák harcolnak a maradék tartalékokért, míg azokat is fölélik. Utána síri csend - csak patkányok, macskák és kóbor kutyák. A szerencséjüknek köszönve él túl néhány fölkészült és edzett csoport, akik a hegyekbe, erdőkbe menekültek. Várnak, hogy újra kezdhessék.

  4. MAGYARORSZÁG: MILOSEVITY-SZENÁRIÓ
    Az elégedetlenség nő a munkanélküliség, az árdrágulás, az adóemelések, a bevándorlások miatt. Szélsőséges nacionalista politikusok ismét jólétet, gazdagságot ígérnek. A szavazók hisznek nekik. Szélső jobb erők kerülnek hatalomra. Parancsuralmi rendszert vezetnek be, államosítanak; külföldi cégeket, más nemzetiségűeket kisajátítanak; kisebbségeket, demokratákat gettókba zárnak vagy kitoloncolnak. Házakat és földet visszaosztanak a szegényeknek, állami munkahelyeket létesítenek, fegyverkeznek. Háborút kezdenek Szlovákia és Románia ellen területek visszaszerzéséért. Az ország elszigetelődik, a tartalékok hónapokon belül elfogynak, szükségállapot lép föl, de a katonaság tovább harcol. Végül az országot, mint Szerbiát, lebombázzák és békére kényszerítik.

  5. VISSZAHÚZÓDÁS A RÉGIÓKBA Minden városi építkezés (épület, metró, híd) értelmét veszti, mert egy ház 100 éves életében lakóinak ellátása megszakad. Távvezetékek (gáz, olaj, tel.) építése téves: felrobbantják. Olaj szállítása csakis katonai konvojjal lesz lehetséges. A távutazás megszűnik: nincs üzemanyag, sem cél, sem biztonság.. Az esztelen anyag- és személyszállítás megszűnik. Vége a világkereskedelemnek és a globalizációnak. A források kimerülése világszerte, a gazdasági pangás, a klímaátcsapás életmód-változtatást kényszerít ki. A kormánynak sikerül a lakosságot ésszerű fogyasztásra rábírni, nagyban csökken a pazarlás és a létalapok fölélése. A visszaesés lassan jön, így van idő átállni egy ésszerű, józan életmódra. Az élet visszahúzódik mentsváraiba: a régiókba. Itt régiópénz lesz a fizetőeszköz, ill. visszatér a barter és cserekereskedelem: élelmet olajért, szolgáltatást szerszámért. Kisvasutak vezetnek a városokból a vidékre. Az ország ismét egyenletesen belakott. Új közösségek alakulnak, az élet olcsóbb és emberibb lesz. Mindenkinek lesz munkája: műveli a kertjét, építi a házát. Visszatérnek az igás állatok, az emberi erők. Az emberek nem fitnesz-centerekben edzenek, hanem zsákolással és pedálos generátorral. Az új technikákat (LED-világítás, napelemek) kombinálják a hagyományosokkal. Mielőtt az óriásgyárakat bezárják, örökéletű gépek gyártanak, kopó alkatrészek tartalékolásával. A maradék energiahordozókat és nyersanyagokat csak állam- és életvédelmi célokra tartalékolják.(ökobetyár könyve, 2013)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://okobetyar.blog.hu/api/trackback/id/tr5116210064

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása