Ökobetyár

High tech vagy low tech? | öko-retro-bio-grín

KARIKÓ ÉS A NOBEL-DÍJ – taz Berlin/RózsaS

2023. szeptember 23. 14:35 - RózsaSá

KARIKÓ ÉS A NOBEL-DÍJ – taz Berlin/RózsaS

Karikó Katalin (KK) a messenger-RNA kutatásával a kovidvakcinák, az mRNA-technológia alapjait rakta le. Elismeréséig sok labor-év telt el, nem kevés kritikát is el kellett viselnie. Kutatásának eredménye ott van 700 M ember vérében. „Eleinte a támogatások visszautasításait gyűjthettem be.” Barátja Mainz-i lakásában adja az interjút, Pennsylvania-i otthona és a tajváni díjátadás között. Sokat utazik, előadásokat tart. „68 vagyok és a kofferemből élek. Ki szeret ennyit utazni?” Smartwatch-ja, laptopja jelez. „Legjobban szeretem, ha nyugodtan kutathatok.” 40 éve ezt teszi.

Tárgya az mRNA, a messenger ribonukleinsav. Ez szinte a DNA másolata, fehérjék építését teszi lehetővé. Mivel az mRNA vírusok, baktériumok és tumorsejtek építőterveit is szállítja, a test egy védőoltással edzhető. Így az már a megbetegedés előtt védősejteket építhet. Az mRNA laborban egyszerűen átépíthető, az építőtervek mesterségesen előállíthatók. Így született a módosított mRNA, amivel kovidvakcinákat lehet előállítani. A DNA-val ellentétben, amivel egyértelműen azonosítani lehetett a kórokozót, az mRNA előállítása drága volt és a molekula gyorsan szét is esett. KK-t nem támogatták, akkor mégis miért kutatott tovább? Selye János stresszelmélete ösztönözte. „Észrevettem, hogy többféle mRNA-t vagyok képes előállítani.” Egerek beoltása után egy brit kutató lábába is beadta az mRNA-t. Ám súlyos mellékhatások, gyulladások léptek föl. „Úgy láttam, 10 év kutatásom veszik el.” 1998-ban Drew Weissmann immunológussal futott össze egy nyomtatónál. 7 évvel később olyan mRNA-t építettek, amely nem váltott ki erős védekező reakciót.

KK utólag megköszönte magyar professzorának, hogy a hiányzó eredmények miatt kirúgta. E nélkül talán nem lett volna elég bátorsága az USA-ba kivándorolni. Ám az érdeklődés eleinte ott sem volt nagyobb. (Bezzeg a pandémia után megnőtt.) Derrick Rossi, US-üzletember fölismerte az esélyt és megalapította a Moderna-t. Pár éve rá Uğur Şahin és Özlem Türeci kooperált KK-val. Megkezdődtek a kísérletek emberen is. 10 évvel később a BioTech KK mRNA-ismeretei alapján, a kovid idején, vakcinák milliárdjait állította elő. Selye stresszkutató „eustresszt” és „distresszt” különböztetett meg. Az első a növekedést és a teljesítményt serkenti, míg a distressz megbetegít. KK csak az eustresszt engedi érvényesülni. Nehezére esik követni a kutatásokat, a repülőn olvas. Néha olyan meghívást is kap, amihez semmi kedve. A Vatikán-látogatásra lánya bírta rá. Mutat egy fotót, amelyen unokáját a pápa áldja meg.

taz, 23. 9. 2023

Impfgegner hassen ihren Trick

KOMMENT

Ekkora csinnadrattánál, díjhalmozásnál rögtön gyanút fogok. Megszállottságot látok, ami elvakít és eltakarja az egészre való rálátást. KK csak tűzoltó. Mi lenne, ha nem gyújtogatnánk?

KK 75 DÍJA – Minden másképp van! Tudománykritika/RózsaS

 

Az 1998-as 33 kockázati tényező 26. helyezettje a „fölriasztott vírusok”. Bill Gates 2015-ben figyelmeztetett. Egy 1993-as előadásom címe: LESZ-E BUDAPEST 30 ÉV MÚLVA? Tehát jövőre derül ki, mennyire csináltam magamból hülyét. Ám inkább legyek én a balga, semmint, hogy bekövetkezzék az untergang. (A 30 év 2023. dec. 31-én zárul!).

 

Ünnepelt kutatónőnk fürdik a dicsőségben.

De talán inkább ő csinál magából hülyét?

 

A magántulajdon hozta a rabszolgaságot, a városok a járványokat, a só és a cukor a civilizációs betegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget. A tudomány megengedte az eltespedést - a szupermarketban a túlsúlyost is kiszolgálják. A gépesítés és a kemizálás levette az emberekről a kemény földművelő munkát, 1-2% képes az egész lakosságot ellátni. Ennek ára: Beporzó rovarok pusztulnak ki, az ivóvízbázis szennyeződik, mozgáshiány miatt az emberek megbetegszenek.

 

A tudomány egy problémát megold, kettőt generál. Lehetővé teszi állatok életterének elfoglalását. Így történt, hogy egy szerencsétlen kínai az állatpiacon világjárványt indított el. Bill Gates még veszélyesebb vírus elterjedésétől tart, ezért fölkészülésre szólított fel. A túlzsúfolt nagyvárosok - légi járatokkal összekötve - ideális vírusgócpontok. Az egyenletesen belakott vidéken nehezebben terjed a fertőzés és a rakétacsapás is kisebb kárt okoz.

 

A vírusok visszaszorítása ezer más okból is életmód-változtatásra kényszerítene – ha meglenne a hajlandóság. Ám, amíg valakinek gyereke, felesége, szülei nem érintettek, addig mért is kellene lemondania a „kényelemről”? A klímakatasztrófa messze van, talán nem is igaz. Aki előre merészkedik, pórul jár, lásd a „Gyüttment”, a Gyűrűfű és hasonló mozgalmakat.

 

Mit is ad ez a tudomány nekünk?
"Megkönnyíti az utazást járművekkel." - Hogy elfelejts gyalogolni és túlsúlyos legyél?
"Meggyógyít, ha beteg vagy." -Vagy azért leszel beteg, hogy meggyógyíthasson?
"Meghosszabbítja életed." - Meddő, keserves, magányos, kínnal teli évekkel?

A tudomány a multik terméke. A paradigmákat ők határozzák meg. Az igaz, ami profitot hoz. Thomas Kuhn-t, Peter Feyerabend-et nem tanítják. Civilizációs betegekkel teli a kórház – köszönve a tudománynak! Kényelmet adva nyomorékokat produkál és büszke a botra, amit feltalál nekik.

 

Kolumbusz édenkertre bukkant, a holdutazók -50 éve!- halálos sivatagra. Megölték a romantikát és jöttek vissza a Földre, ahol minden van: bor, tánc, szerelem. 30 év internet után hol a világmegváltó fölfedezés? Hol a találmány, ami a belátást fejleszti? Pálya- és párválasztásnál hiába fordulunk a tudományhoz. (Régen a párválasztást megoldotta a táncház.) Az történik, ami pénzt hoz. Csak a gazdagok és a szegények számát növelte. Egyetlen fontos kérdésre sem adott választ, ám az istenhitet likvidálta. Jézust ma kinevetnék. Minél több tudomány, annál kevesebb isten.

 

Nézz körül a konyhádban: milyen találmány kellene még? A technika nem fejlődik, csak szaporodik: zenét épp úgy hallgathatunk tűs lejátszón, mint szalagról, CD-ről, okos telefonról. Üzenhetünk levéllel, távirattal, telefonnal, faxon, email-lel, skype-pal, utazhatunk tucatféle gépen – csupa párhuzamos technika! Ipar, média, oktatás/kutatás - mind a tudománybabonából él.

 

A Nagy Tudománynak vége. Minden föl van fedezve, már csak jelentéktelen részletkutatás folyik. Ami most jön: fölösleges vagy káros. A tudomány, amely valaha éhínséget és betegségeket küzdött le, ma teflonlábassal és tépőzárral ajándékoz meg. A kutatás értelmének vége. Ami ma folyik: Részletek részleteinek kínzása – valami új reményében. Senki sem hiszi komolyan, hogy a villanyautó vagy a hidrogén megment a klímaváltozástól.

 

A nagyagy kiemelte az embert a természetből és most az esze lesz a végzete. Ha az ember nem forralja föl a Földet, megteszi az univerzum: a pillanatnyi élet-ablak bezárul. Pár évtized még és ez a kultúra összeomlik.

 

A világválság nem technikai, hanem emberi probléma. Az istentelen polgár 10 000 holmijával épp oly árva, mint azelőtt. Életét ezen tárgyak beszerzésével, számon tartásával, átcsoportosításával tölti. Semmilyen gyár nem tudja gyártani, amire valójában szüksége van: bizalomra, elismerésre, barátságra, otthonra, szeretetre. Amit nem ér el a fehér ember óriásrakétáival, 27 km-es masináival, eléri egy buddhista szerzetes egy marék rizzsel. Mindenkinek jut, de nem mindenki kapzsiságának.

 

Túl sokat tudunk. Most már nem okosabbak, hanem j o b b a k kellene, hogy legyünk. A tömegtársadalom erre nem alkalmas. Nemrég meghalt egy ember a 4-es metrón. Senki sem segített, inkább lefényképezték. Ismereteinket elektronikus jelekből szerezzük, tele a fejünk technikai adatokkal, de nem tudunk enni, nem tudunk közlekedni, levelet írni, táncolni, élelmet termelni, önmagunkat szórakoztatni - mindezt megrendeljük a beszállítóinktól és tátogunk, mint a hal, ha egyszer megszakad az ellátás.

2022. 10. 28.


LEMENT KUTYÁBA

négyről

két lábra állt

de a sok út közül

a legkönnyebbet választotta

a gépekét

ez becsábította a városba

ott meggazdagodott

de elhagyta istenét

elűzte barátait

és ismét négy lábra állt

lement kutyába

körülötte tömegek

még sincs senkije

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://okobetyar.blog.hu/api/trackback/id/tr2418220455

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása